Ali Babacan kimdir?

ali-babacan Ali Babacan
Doğum:1967-04-04 (56 yaşında)
Nereli:Ankara
Burç:Koç
Meslek:Siyasetçi
Sosyal Medya Hesapları
  twitter_logo  
ali-babacan
Ali Babacan
Doğum :1967-04-04 (56 yaşında)
Nereli :Ankara

Burç :

Koç
Meslek :Siyasetçi
Sosyal Medya Hesapları
      twitter_logo
ali-babacan
Çeyiz, perde ve tuhafiye sektöründe ticaret ile uğraşan bir babanın çocuğu olarak Ankara'da dünyaya gelen Ali Babacan, Ankara Kolejindeki eğitimini tamamladıktan sora ODTÜ'de Endüstri Mühendisliği bölümünü kazandı. 1989 senesinde bölümünü 4.00 not ortalamayla bitirerek üniversite birincisi oldu. 1 yıl sonra Fulbright bursunu kazanarak Amerika'ya gitti. Amerika'da işletme alanında yüksek lisansını tamamladı. Burada eğitim gördüğü süreçte pazarlama, organizasyon ve iş idaresi alanlarında uzmanlaştı. Yine burada özel bir şirkette 2 sene danışmanlık yaptı. Betül, Tuğba ve Merve isimli 3 kız kardeşi bulunmaktadır. Betül Babacan Bilgisayar Mühendisliği, Tuğba Babacan Gıda Mühendisliği, Merve Babacan ise Tıp Fakültesi mezunudur.

Amerika'daki eğitimini tamamlamasının ardından 1994'te Türkiye'ye dönen Ali Babacan, bir süre aile şirketinde görev yaptı. Aynı zamanda siyaset ile de ilgilendi. 2001 yılında AK Parti kurucu üyesi olarak siyasete ilk adımını attı. 2002 senesindeki genel seçimlerde, Ankara milletvekilli oldu. 2007 yılında kurulan yeni hükumette Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. 2 yıl bu görevde kaldıktan sonra Başbakan Yardımcılığı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevlerine getirildi. 2011 yılına kadar Ekonomi Bakanlığı, 2015'e kadar da Başbakan yardımcılığı görevlerini yürüttü. 2015 genel seçimlerinde tekrar Ankara'dan milletvekili seçilerek meclise girdi. Fakat yeni kurulan kabinede yer almadı. 2018 yılındaki genel seçimlerde ise milletvekilliği için başvuruda bulunmadı.

2019 yılında Ak Parti kurucu üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı. Bu dönemde yeni bir parti kuracağı iddialarıyla gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konuyla ilgili olarak; Ali Babacan ile görüştüğünü kendisine "bu ümmeti parçalamaya hakkınız yok" dediğini ve ayrıca fazla da geç kalmamasını belirttiğini açıkladı.

Evliliği ve çocukları


1995 senesinde Mütercim Tercümanlık Bölümü mezunu Ülkü Zeynep Babacan ile hayatını birleştirdi. Bu evliliğinden ikisi erkek olmak üzere 3 çocuğu dünyaya geldi.

Eşi Ülkü Zeynep Babacan yaptığı bir röportajda, üniversite yıllarında Ali Babacan'ın 3 kız kardeşiyle arkadaş olduğunu, Ali Babacan ile kendisini kız kardeşlerinin tanıştırdığını ayrıca Atatürkçü bir okulda yetiştiğini, lise son sınıfta örtünmeye karar verdiğini fakat o dönem ki şartlarda bunu gerçekleştiremediğini ve ailesinde tek örtünenin kendisi olduğunu söylemiştir.

Ali Babacan Nereli?


Dış İşleri Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı gibi önemli görevlerde bulunan Ali Babacan baba tarafından aslen Ankara Şereflikoçhisarlı'dır.
ali-babacan
Ali Babacan
Doğum: 1967-04-04 (56 yaşında)
Nereli: Ankara
Burç: Koç
Meslek: Siyasetçi
Sosyal Medya Hesapları
  twitter_logo  
il_sec
burc_sec


sehir_secŞehir Seç:
burc_secBurç  Seç:
Copyright © 2019 | Sitede yer alan içeriklerin farklı mecrada kullanılması durumunda referans belirtilmesi gerekmektedir. | İletişim: info[at]nereli.org DMCA.com Protection Status