Cem Özdemir kimdir?

cem-ozdemir Cem Özdemir
Doğum:1965-09-12 (58 yaşında)
Nereli:Tokat
Burç:Başak
Meslek:Siyasetçi
Sosyal Medya Hesapları
  instagram_logo    twitter_logo    facebook_logo  
cem-ozdemir
Cem Özdemir
Doğum :1965-09-12 (58 yaşında)
Nereli :Tokat

Burç :

Başak
Meslek :Siyasetçi
Sosyal Medya Hesapları
instagram_logo      twitter_logo      facebook_logo
cem-ozdemir
1965 senesinde işçi Türk bir ailenin çocuğu olarak Almanya'da dünyaya gelen Cem Özdemir, lise eğitiminin ardından çocuklardaki davranış bozukluklarını ve kökenini araştıran "Pedagoji" alanında eğitim gördü. 18 yaşında Alman vatandaşı oldu. Türkiye'de ise askerlik görevini yerine getirmemesi nedeniyle vatandaşlıktan çıkarıldı.

Siyasi hayatına 1981 senesinde Almanya'da Yeşiller Partisi'ne üye olarak atılan Cem Özdemir, partide göçmenler ve mülteciler sorumlusu olarak görev yaptı. Daha sonra partisinin aday göstermesiyle 1994 yılında milletvekili seçildi. Partisinin iç politika sözcülüğünü yaptı. 2002 senesinde iş için milletvekillerine verilen bedava uçuş hakkından özel işleri için de faydalanması sonrası milletvekilliğinden istifa etti.

2003 senesinde ABD'ye giderek burada bulunan özel bir üniversitede dersler verdi. 2004 senesinde Avrupa Parlamentosuna seçilerek dış ilişkiler komisyonu üyeliği yaptı. 2008 senesinde Yeşiller Partisi'de eş başkanlığa aday oldu ve seçimi kazandı.

2003'de Arjantinli gazeteci Pia Castro ile evlenmiş bu evliliğinden bir kız çocuğu dünyaya gelmiştir.

Cem Özdemir bir dönem, sözde Ermeni soykırımını Almanya'da meclise taşıması ve Ermeni rozeti takarak Talat ve Enver Paşa hakkında kullandığı "Katiller" ifadesiyle gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konu ile yaptığı açıklamada isim vermeden Cem Özdemir'in Türk olmadığını ve kan testinden geçmesi gerektiğini ifade etti. Cem Özdemir ise, kan testi yaptırdığını ve dünya vatandaşı çıktığını söylemiştir. Cem Özdemir bunun yanı sıra HDP Milletvekilleriyle Cizreyi ziyaret etmiş ve Türkiye'yi suçlayıcı ifadelerde bulunmuştur.

Katıldığı bir televizyon programında, Almanya milli takımının Rusya'da yapılan dünya kupasından grup aşamasında elenmesi üzerine ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türk kökenli Almanya milli takımı futbolcuları olan Mesut ve İlkay ile fotoğraf çektirmesinin milli takım oyuncularının moralinin bozduğunu ve bu sebeple başarısız olunduğunu söylemiştir.

Cem Özdemir Nereli?


Cem Özdemir, Çerkez kökenlidir ve baba tarafından aslen Tokat Turhallı'dır.
cem-ozdemir
Cem Özdemir
Doğum: 1965-09-12 (58 yaşında)
Nereli: Tokat
Burç: Başak
Meslek: Siyasetçi
Sosyal Medya Hesapları
  instagram_logo    twitter_logo    facebook_logo  
il_sec
burc_sec


sehir_secŞehir Seç:
burc_secBurç  Seç:
Copyright © 2019 | Sitede yer alan içeriklerin farklı mecrada kullanılması durumunda referans belirtilmesi gerekmektedir. | İletişim: info[at]nereli.org DMCA.com Protection Status