Cüneyt Arkın kimdir?

cuneyt-arkin Cüneyt Arkın
Doğum:1937-09-08 (86 yaşında)
Nereli:Kırım
Burç:Başak
Meslek:Oyuncu
Sosyal Medya Hesapları
  instagram_logo    twitter_logo    facebook_logo  
cuneyt-arkin
Cüneyt Arkın
Doğum :1937-09-08 (86 yaşında)
Nereli :Kırım

Burç :

Başak
Meslek :Oyuncu
Sosyal Medya Hesapları
instagram_logo      twitter_logo      facebook_logo
cuneyt-arkin
1937 senesinde çiftçilik yapan bir babanın çocuğu olarak Eskişehir'de dünyaya gelen Cüneyt Arkın, çocukluk yıllarını bu şehirde geçirdi. Genç yaşlarda aile ekonomisine katkı sağlamak amacıyla bekçilik yaptı. 1961 senesinde İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. Üniversite öğrenciliğinde, geçimini sağlamak amacıyla inşaatlarda çalıştı. Mezuniyeti sonrasında çeşitli Anadolu şehirlerinde doktorluk yaptı. Babası İstiklal Savaşı gazisidir.

O yıllarda doktorluktan geçimini sağlayacak kadar para kazanamayan Cüneyt Arkın, askerliğini yaptığı kışlanın yanında film çeken ünlü sinema yönetmeni Halit Refiğ ile tanıştı ve onun önerisiyle 1963 senesinde Artist Dergisi'nin yarışmasına katıldı. Yarışmadan 1. ayrılmasıyla birlikte 1964 senesinde "Gurbet Kuşları" isimli filmle ilk kez kamera karşısına geçti. Bu filmle birlikte yoğun bir çalışma temposu içine girdi ve 1 senede 24 film çekti. Dövüş sahnelerindeki performansıyla hafızalara kazınan usta oyuncu zamanla Türk halkının beğenisini kazandı. Bir çok farklı organizasyondan tarafından kendisine "En İyi Erkek Oyuncu Ödülü" verildi. Bir dönem alkol bağımlılığı sebebiyle tedavi gördü. 2018 senesinde solunum yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma kaldırıldı, yapılan tedavinin ardından taburcu edildi.

İlk evliliğini 1964 senesinde kendisi gibi doktor olan Güler Mocan ile gerçekleştirdi. Bu evliliğinden "Filiz" isimli bir kız çocuğu dünyaya geldi. 4 sene sonra 1968 senesinde ise evliliğini sonlandırdı.

1969 senesinde ikinci evliliğini yaparak Betül Cüreklibatur ile dünya evine girdi. Bu evliliğinden ise "Murat" ve "Kaan" isimli iki çocuğu dünyaya geldi. Murat Arkın da kendisi gibi oyuncudur.

Bir röportajında gençlik yıllarında beraber olduğu bir kadının, annesinin diktiği iç çamaşırına irenerek bakmasını unutamadığını, o gün ceketini satıp iç çamaşırı aldığını ve bu durumun içine çok işlemesi sebebiyle de şöhret olduktan sonra durmadan atlet ve kilot aldığını söylemiştir.

Cüneyt Arkın Nereli?


Oynadığı sayısız filmle adını Yeşilçam'ın efsaneleri arasına yazdıran Tatar kökenli Cüneyt Arkın aslen Kırımlı'dır. Dedelerinin Kırım'dan Türkiye'ye göç ettiğini açıklamıştır.
Dizileri
Dizi İsmiKarakterYıl
Kırmızı Işık - 2008
Ölümüne Sevdalar Doğan 2005
Köpek Kadir 2005
Serseri Şahin 2003
Karate Can - 2001
Bizim Ev Haşim Denizbey 1995
Zirvedekiler - 1994
cuneyt-arkin
Cüneyt Arkın
Doğum: 1937-09-08 (86 yaşında)
Nereli: Kırım
Burç: Başak
Meslek: Oyuncu
Sosyal Medya Hesapları
  instagram_logo    twitter_logo    facebook_logo  
Yer Aldığı Son Diziler
Kırmızı Işık
- 2008
Ölümüne Sevdalar
Doğan 2005
Köpek
Kadir 2005
Serseri
Şahin 2003
Karate Can
- 2001
Bizim Ev
Haşim Denizbey 1995
Zirvedekiler
- 1994
il_sec
burc_sec


sehir_secŞehir Seç:
burc_secBurç  Seç:
Copyright © 2019 | Sitede yer alan içeriklerin farklı mecrada kullanılması durumunda referans belirtilmesi gerekmektedir. | İletişim: info[at]nereli.org DMCA.com Protection Status