Elif Şafak kimdir?

elif-safak Elif Şafak
Doğum:1971-10-25 (51 yaşında)
Nereli:Afyon
Burç:Akrep
Meslek:Yazar
Sosyal Medya Hesapları
  instagram_logo    twitter_logo    facebook_logo  
elif-safak
Elif Şafak
Doğum :1971-10-25 (51 yaşında)
Nereli :Afyon

Burç :

Akrep
Meslek :Yazar
Sosyal Medya Hesapları
instagram_logo      twitter_logo      facebook_logo
elif-safak
Elif Şafak, 1971 senesinde akademisyen bir babanın ve diplomat bir annenin çocuğu olarak Fransa'da dünyaya geldi. Henüz 1 yaşını doldurmadan anne ve babası boşandı. Annesi Dışişleri Bakanlığı'nda idari ataşe görevindeyken anneannesi tarafından büyütüldü. Babasının kendisiyle iletişim kurmamasının da etkisiyle soyadı olarak annesinin adını seçti. Annesinin mesleği nedeniyle çocukluk ve gençlik yıllarını Madrid, Köln, Boston ve Arizona gibi yerlerde geçirdi. Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümünden mezun oldu. Yine aynı üniversitede kadın çalışmaları bölümünde yüksek lisansını, siyaset bilimi alanında ise doktorasını tamamladı. Hayatında 4-5 kere gördüğü psikoloji profesörü ve akademisyen olan babası Nuri Bilgi'i 2015 tarihinde kalp krizi nedeniyle kaybetti. Feminist bir kadın olarak tanımladığı annesinin ismi ise Şafak Atayman'dır.

1998 senesinde 27 yaşındayken tasavvuf temasını işlendiği ilk romanı olan "Pinhan"ı kaleme aldı. Ardından 2002 senesinde kaleme aldığı "Bit Palas" isimli romanıyla yüksek satış rakamlarını yakalayarak kendine has hayran kitlesi edinmeye başladı. 2006'da yılın en çok okunan kitabı olan, biri Türk diğeri Ermeni kökenli iki aile üzerinden Türkiye - Ermenistan ilişkilerini incelediği "Baba ve Piç" isimli eserini okuyuculara sundu. 2005-2009 yılları arasında, daha sonradan kapatılan Zaman Gazetesi'nde köşe yazıları kaleme aldı.

2005 yılında Referans Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can ile Berlin'de evlendi. Bu evliliğinden "Şehrazat Zelda" isimli bir kız çocuğu dünyaya geldi. 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ soruşturması kapsamında eşi ve kendisi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Bunun üzerine İngiltere'ye kaçtı.

2017 senesinde New York'ta yaptığı bir konuşmada biseksüel (çift cinsiyetli) olduğunu açıkladı. 2018'de ise İngiliz Guardian Gazetesi'nde soyadını "Shafak" olarak belirterek kaleme aldığı "Türkiye uzaklaşsa bile Batı, halkın direnmesine yardım etmeli" başlıklı makalesiyle gündeme geldi.

Elif Şafak nereli?


FETÖ üyesi olduğu suçlamasıyla hakkında yakalama kararı çıkarılan ve İngiltere'de ikamet ettiği bilinen Yazar Elif Şafak baba tarafından aslen Ayfon Sandıklılı'dır.
elif-safak
Elif Şafak
Doğum: 1971-10-25 (51 yaşında)
Nereli: Afyon
Burç: Akrep
Meslek: Yazar
Sosyal Medya Hesapları
  instagram_logo    twitter_logo    facebook_logo  
il_sec
burc_sec


sehir_secŞehir Seç:
burc_secBurç  Seç:
Copyright © 2019 | Sitede yer alan içeriklerin farklı mecrada kullanılması durumunda referans belirtilmesi gerekmektedir. | İletişim: info[at]nereli.org DMCA.com Protection Status