Emre Kınay kimdir?

emre-kinay Emre Kınay
Doğum:1970-03-05 (53 yaşında)
Nereli:İstanbul
Burç:Balık
Meslek:Oyuncu
Sosyal Medya Hesapları
  instagram_logo    facebook_logo  
emre-kinay
Emre Kınay
Doğum :1970-03-05 (53 yaşında)
Nereli :İstanbul

Burç :

Balık
Meslek :Oyuncu
Sosyal Medya Hesapları
instagram_logo      facebook_logo
emre-kinay
1970 senesinde tiyatrocu anne ve babanın 5. çocuğu olarak İstanbul'da dünyaya gelen Emre Kınay, küçük yaşlardan itibaren avukat veya savcı olmak istedi. Bir taraftan anne ve babasının mesleği dolayısıyla tiyatroya da ilgi duydu. Lise çağlarında öğretmenlerinin de yönlendirmesiyle konservatuvar sınavlarına girdi. Daha önce 2 kez sınavlarına girip başarısız olduğu konservatuvar bölümünü 3. denemesinde kazandı. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünden mezun oldu.

Üniversite mezuniyeti sonrası, Bakırköy Belediye Tiyatroları ve Dostlar Tiyatrosu topluluklarında görev yapan Emre Kınay, ilk kez 29 yaşındayken "Yılan Hikayesi" isimli diziyle ekran karşısına geçti. Bir taraftan televizyon yapımlarında diğer taraftan tiyatro sahnelerinde görev yaptı. 2005 senesinde sahnede istediği dekoru kurmak ve dilediği oyunları sergilemek için tiyatrocu arkadaşları Arif Hakkı ve Arzu Bigad Baril ile birlikte Duru Tiyatro'yu kurdu. 2006 senesinde baş rolünü oynadığı "İki Aile" dizisiyle kariyerindeki en büyük çıkışı yakaladı. Sonrasında "Dürüye'nin Güğümleri", "Ustura Kemal", "Karayazı" ve "Vurgun" gibi öne çıkan dizilerde yer aldı.

2019 yerel seçimlerinde İyi Parti tarafından Kadıköy Belediye Başkanlığına aday gösterildi.

Evliliği ve çocuğu


2003 senesinde kendisi gibi oyuncu olan Emine Ün ile evlendi. Bu evliliğinden "Duru Kınay" isimli bir kız çocuğu dünyaya geldi. 6 yıl süren evliliğini 2009 senesinde sonlandırdı. Eski eşi Emine Ün, 2012 senesinde yeniden evlendi.

Bir röportajında, derdini insanlara tiyatroyla anlatmak istediğini için bu mesleği seçtiğini, televizyondan gelen şöhretin yalancı olduğunu, bir daha evlenirse kızı Duru'nun şartı olduğu için çocuk yapamayacağını ve yaşı ilerledikçe daha temkinli bir yapıya büründüğünü söylemiştir.

Emre Kınay Nereli?


1.81 boyundaki başarılı tiyatrocu ve oyuncu Emre Kınay, Arap kökenli olan baba tarafından aslen İstanbullu'dur. Aktif olarak kullandığı kişisel Facebook hesabından İstanbullu olduğunu belirtmiştir. Bunun yanı sıra, katıldığı bir televizyon programında, ablalarının aile kökenlerini araştırdığını, dedeleri ile ilgili resmi kayıtlarda Suriye ve Halep'i gördüklerini ve büyük büyük dedesine "Arap Halit" dendiğini söylemiştir.
Dizileri
Dizi İsmiKarakterYıl
Vurgun Vedat 2019
Sevda'nın Bahçesi - 2017
Kara Yazı Halil 2017
Güneşin Kızları Haluk Mertoğlu 2015 - 2016
Sil Baştan Yiğit Şen 2014
Güneşi Beklerken Cihan 2013
Ustura Kemal - 2012
emre-kinay
Emre Kınay
Doğum: 1970-03-05 (53 yaşında)
Nereli: İstanbul
Burç: Balık
Meslek: Oyuncu
Sosyal Medya Hesapları
  instagram_logo    facebook_logo  
Yer Aldığı Son Diziler
Vurgun
Vedat 2019
Sevda'nın Bahçesi
- 2017
Kara Yazı
Halil 2017
Güneşin Kızları
Haluk Mertoğlu 2015 - 2016
Sil Baştan
Yiğit Şen 2014
Güneşi Beklerken
Cihan 2013
Ustura Kemal
- 2012
il_sec
burc_sec


sehir_secŞehir Seç:
burc_secBurç  Seç:
Copyright © 2019 | Sitede yer alan içeriklerin farklı mecrada kullanılması durumunda referans belirtilmesi gerekmektedir. | İletişim: info[at]nereli.org DMCA.com Protection Status