Gürsel Tekin kimdir?

gursel-tekin Gürsel Tekin
Doğum:1964-06-17 (57 yaşında)
Nereli:Kars
Burç:ikizler
Meslek:Siyasetçi
Sosyal Medya Hesapları
  instagram_logo    twitter_logo    facebook_logo  
gursel-tekin
Gürsel Tekin
Doğum :1964-06-17 (57 yaşında)
Nereli :Kars

Burç :

ikizler
Meslek :Siyasetçi
Sosyal Medya Hesapları
instagram_logo      twitter_logo      facebook_logo
gursel-tekin
1964 yılında Kars'a bağlı Göle ilçesinde (Günümüzde Ardağan'a bağlı) ailesinin 5. çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Henüz lisede eğitim görürken siyasete ilgi duymaya başlamış, CHP'nin gençlik örgütüne katılarak burada çalışmalar yapmıştır. Üniversiteyi kazanmasına rağmen maddi durum yetersizliği nedeniyle eğitimini sürdürememiş ve ailesinin İstanbul'a taşınması sonrası bir dönem garsonluk ve çaycılık yapmıştır. Babası ise un ticaretiyle uğraşmaktaydı.

Gürsel Tekin'in dünyaya geldiği Kırziyan köyü bir Ermeni Köyüydü. Fakat sonradan oraya Kürtler yerleşmiş, Cumhuriyet döneminde ise ismi Karlıyazı olarak değiştirilmiştir. Gürsel Tekin'in dedesi 1919 olaylarında Ermeniler tarafından öldürülmüştür.

Gürsel Tekin askerliğini, Kuleli Askeri Lisesi’nde o zaman albay olan eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın emir eri olarak yapmıştır.

1980 yılında yapılan darbe nedeniyle siyasi yaşamının kesintiye uğradığını ifade eden Gürsel Tekin, 1984'te Sosyal Demokrasi Partisi ile siyasete tekrar girmiştir. 1987 yılında askerliğini tamamladıktan sonra ise Sosyal Demokrat Halkçı Parti'nde siyasi yaşamını sürdürmüş, 1995 yılında partisinin CHP ile birleşmesi üzerine görevini CHP'de devam ettirmiştir.

2004 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliğine seçilmiş ayrıca CHP İstanbul il başkan yardımcılığı görevini yürütmüştür. 2009 yerel seçimlerinde CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte çalışmıştır. Ardından 2011, 2015 Haziran ve 2015 Kasım seçimlerinde CHP'den İstanbul milletvekili olmuştur. CHP içerisinde başkan yardımcılığı ve genel sekreterlik gibi çeşitli görevlerde bulunmuştur. 2018 Türkiye Genel Seçimlerinde CHP İstanbul milletvekili olmuştur.

Gürsel Tekin Nereli?


2005 yılında ikinci kez evlenerek eşi Nihan Tekin ile dünya evine giren, 3 erkek çocuk babası Gürsel Tekin aslen Karslı'dır.
gursel-tekin
Gürsel Tekin
Doğum: 1964-06-17 (57 yaşında)
Nereli: Kars
Burç: ikizler
Meslek: Siyasetçi
Sosyal Medya Hesapları
  instagram_logo    twitter_logo    facebook_logo  
il_sec
burc_sec


sehir_secŞehir Seç:
burc_secBurç  Seç:
Copyright © 2019 | Sitede yer alan içeriklerin farklı mecrada kullanılması durumunda referans belirtilmesi gerekmektedir. | İletişim: info[at]nereli.org DMCA.com Protection Status