Mehmet Barlas kimdir?

mehmet-barlas Mehmet Barlas
Doğum:1942-01-01 (81 yaşında)
Nereli:Gaziantep
Burç:Oğlak
Meslek:Gazeteci
mehmet-barlas
Mehmet Barlas
Doğum :1942-01-01 (81 yaşında)
Nereli :Gaziantep

Burç :

Oğlak
Meslek :Gazeteci
mehmet-barlas
1942 senesinde eski gazeteci ve bakan Cemil Sait Barlas'ın 2. çocuğu olarak Ankara'da dünyaya gelen Mehmet Barlas, ilkokulu, ortaokulu ve lise eğitiminin bir bölümünü babasının milletvekilliği dolayısıyla Ankara'da tamamladı. İstanbul Atatürk Lisesi'ndeki eğitiminin ardından ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini Antalya'da yerine getirdi. 1977-1980 yılları arasında matbaacılık yaptı. 1964 senesinde bir trafik kazası sonucu babasını kaybetti. Biri kız biri erkek olmak üzere 2 kardeşi vardır.

Gazeteci olan babasının sekreterliğini yaparak bu mesleğe adım atan Mehmet Barlas, çok fazla öğrenci politikasına karıştığı için üniversite mezuniyetinden önce babası tarafından, İngiltere'deki bir fabrikaya işçi olarak gönderildi. 4 ay gibi bir süre bu fabrikada çalıştı. Burada aldığı maaşla bir öğretmen tutup İngilizce öğrendi. Üniversite sınavları yaklaştığı için Türkiye'ye geri döndü. 1963 yılında hem öğrencilik yapıp hem Cumhuriyet Gazetesinde çalışmaya başladı. Ardından Milliyet, Tercüman, Hürriyet ve Sabah gibi önemli gazetelerde köşe yazıları yazdı. Ayrıca Star, Atv ve TGRT gibi kanallarda ise programlar yaptı. 2013 senesinde, Başbakanlık tarafından Türkiye'nin her bölgesinde Kürt sorununu çözmeye yönelik çalışmalarda bulunulması amacıyla kurulan "Akil İnsanlar" listesinde yer aldı.

Eşi Canan Barlas ile 1968'de Cumhuriyet Gazetesinde çalıştığı yıllarda tanıştı ve bu tanışmadan çok kısa bir süre sonra dünya evine girdi. Bu evliliğinden kendisi gibi gazeteci olan ve babasının ismini taşıyan "Cemil Barlas" ile "Ela Barlas Anter" adlı çocukları dünyaya geldi.

Mehmet Barlas nereli?


Anne tarafından Kırım Tatarı kökenli olan Mehmet Barlas, Türkmen kökenli olan baba tarafından ise aslen Gaziantepli'dir.
mehmet-barlas
Mehmet Barlas
Doğum: 1942-01-01 (81 yaşında)
Nereli: Gaziantep
Burç: Oğlak
Meslek: Gazeteci
il_sec
burc_sec


sehir_secŞehir Seç:
burc_secBurç  Seç:
Copyright © 2019 | Sitede yer alan içeriklerin farklı mecrada kullanılması durumunda referans belirtilmesi gerekmektedir. | İletişim: info[at]nereli.org DMCA.com Protection Status