Mehmet Özhaseki kimdir?

mehmet-ozhaseki Mehmet Özhaseki
Doğum:1957-03-25 (65 yaşında)
Nereli:Kayseri
Burç:Koç
Meslek:Siyasetçi
Sosyal Medya Hesapları
  instagram_logo    twitter_logo    facebook_logo  
mehmet-ozhaseki
Mehmet Özhaseki
Doğum :1957-03-25 (65 yaşında)
Nereli :Kayseri

Burç :

Koç
Meslek :Siyasetçi
Sosyal Medya Hesapları
instagram_logo      twitter_logo      facebook_logo
mehmet-ozhaseki
1957 yılında şapkacılık yapan bir babanın çocuğu olarak Kayseri'de dünyaya gelen Mehmet Özhaseki, üniversiteye kadar olan öğrenimini yine bu ilde tamamladı. Ardından Ankara Hacettepe Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü'nü kazandı. Fakat 12 Eylül 1980 öncesi artan terör olayları sebebiyle buradaki eğitimini yarıda bırakıp tekrar Kayseri'ye döndü. Kayseri'de kardeşleriyle birlikte bir süre parçacılık yaptı. Üniversiteyi İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladı. Ardından aile şirketi "Haseki Tekstil"de ticaret ile uğraştı. 1994 yerel seçimlerine Refah Partisi'den Kayseri Melikgazi Belediye Başkan adayı olarak girdi. Seçimi kazanması sonrası aktif siyasi hayatındaki ilk önemli adımını atmış oldu. 2007 senesinde kalp rahatsızlığı sonucu babası "Kemal Özhaseki" kaybetti.

1994-1999 yılları arasında Melikgazi Belediye Başkanlığı görevini yürüten Mehmet Özhaseki, 1999 yerel seçimlerinde bu sefer Fazilet Partisi'nden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını açıkladı ve oyların %39'unu alarak seçimi kazandı. 2004 seçimlerde Ak Parti çatısı altında girdiği seçimleri %70 oy oranı ile tekrar kazandı. Sonrasında yapılan 2 yerel seçimi daha kazandı. Toplamda 5 kez üst üste Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimlerini kazanan taraf oldu. 2015 yılında Ak Parti Kayseri milletvekili adaylığı nedeniyle 16 yıl boyunca sürdürdüğü belediye başkanlığındaki görevinden istifa etti. Milletvekilliği seçimlerini kazanması sonrası 2016 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevini yürütmeye başladı. 2019 senesinde ise Adalet ve Kalkınma Partisinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.

Eşi ve çocukları


1982 senesinde kendisi gibi hukuk fakültesi mezunu, İzmitli eşi Neşe Sarıgül ile evlendi. Bu evliliğinden 4 çocuğu dünyaya geldi.

Mehmet Özhaseki Nereli?


Mehmet Özhaseki baba tarafından aslen Kayserili'dir. Katıldığı bir televizyon programında Türkmen aşiretinden olduğunu, büyük dedelerinin kebapçılık yaptığını bu sebeple o zamanlar soyadlarının Karakebap olduğunu ve 1974 yılında mahkeme kararıyla soyadlarını "Özhaseki" olarak değiştirdiklerini söylemiştir.
mehmet-ozhaseki
Mehmet Özhaseki
Doğum: 1957-03-25 (65 yaşında)
Nereli: Kayseri
Burç: Koç
Meslek: Siyasetçi
Sosyal Medya Hesapları
  instagram_logo    twitter_logo    facebook_logo  
il_sec
burc_sec


sehir_secŞehir Seç:
burc_secBurç  Seç:
Copyright © 2019 | Sitede yer alan içeriklerin farklı mecrada kullanılması durumunda referans belirtilmesi gerekmektedir. | İletişim: info[at]nereli.org DMCA.com Protection Status