Mevlüt Çavuşoğlu kimdir?

mevlut-cavusoglu Mevlüt Çavuşoğlu
Doğum:1968-02-05 (54 yaşında)
Nereli:Antalya
Burç:Kova
Meslek:Siyasetçi
Sosyal Medya Hesapları
  instagram_logo    twitter_logo    facebook_logo  
mevlut-cavusoglu
Mevlüt Çavuşoğlu
Doğum :1968-02-05 (54 yaşında)
Nereli :Antalya

Burç :

Kova
Meslek :Siyasetçi
Sosyal Medya Hesapları
instagram_logo      twitter_logo      facebook_logo
mevlut-cavusoglu
1968 senesinde Antalya'da yörük yaylasında kıl çadırında dünyaya gelen Mevlüt Çavuşoğlu, lise eğitimini birincilikle tamamladıktan sonra 1988 tarihinde Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdi. Üniversite mezuniyeti sonrası burslu olarak Amerika'ya gitti ve Long Island Üniversitesi'nde "Ekonomi" alanındaki masterını tamamladı. Bir süre bu üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştıktan sonra Türkiye'ye döndü ve bedelli askerlik yasasından yararlandı. Ardından mezun olduğu Ankara Üniversitesi'nde "Avrupa Birliği Uzmanlık" eğitimini aldı. Avrupa Birliği bursu ile İngiltere Londra'da bulunan Ekonomi Okulu'nda "Çevre Ekonomisi ve Sürdürülebilir Kalkınma" alanında doktorasını tamamladı. Bir dönem ticarete atılarak Amerika, İtalya, Almanya ve Kore ağırlıklı uluslararası ticaret işleriyle uğraştı.

Babası eski Alanya Türkler Beldesi Belediye Başkanı Osman Çavuşoğlu'dur. Abisi Hasan Çavuşoğlu, bir dönem Alanyaspor'un Başkanlığını yapmıştır. Okul yaz tatillerinde tarla ve seralarda çalışarak ailesine yardım etmiş, lisedeyken Alanyaspor'da futbol oynamıştır. 1993 yılında devlet memuru eşi Hülya Çavuşoğlu ile evlenmiş ve bu evliliğinden "Eylül İrem" isminde 1 kızı dünyaya gelmiştir. Fenerbahçe takımını tutmaktadır. Türk diplomatların ASALA örgütünce öldürülmesi nedeniyle küçükken tepki olarak diplomat olmak istediğini ifade etmiştir.

Ak Parti kurucu üyesi olan Mevlüt Çavuşoğlu, ilk kez 2002 yılında yapılan genel seçimlerde Ak Parti Antalya Milletvekili olarak meclise girmiştir. Milletvekili seçildikten sonra sırasıyla "Dış ilişkiler Başkan Vekilliği", "Dış İlişkiler Başkan Yardımcılığı" , "Avrupa Birliği Bakanlığı" ve "Dış İşleri Bakanlığı" görevlerinde bulunmuştur.

Mevlüt Çavuşoğlu Nereli?


İngilizce, Arapça, Japonca, Rusça, İspanyolca ve Almanca bilen Mevlüt Çavuşoğlu aslen Antalya Alanyalı'dır.
mevlut-cavusoglu
Mevlüt Çavuşoğlu
Doğum: 1968-02-05 (54 yaşında)
Nereli: Antalya
Burç: Kova
Meslek: Siyasetçi
Sosyal Medya Hesapları
  instagram_logo    twitter_logo    facebook_logo  
il_sec
burc_sec


sehir_secŞehir Seç:
burc_secBurç  Seç:
Copyright © 2019 | Sitede yer alan içeriklerin farklı mecrada kullanılması durumunda referans belirtilmesi gerekmektedir. | İletişim: info[at]nereli.org DMCA.com Protection Status