Osman Sınav kimdir?

osman-sinav Osman Sınav
Doğum:1972-11-05 (51 yaşında)
Nereli:Burdur
Burç:Akrep
Meslek:Yönetmen
Sosyal Medya Hesapları
  twitter_logo  
osman-sinav
Osman Sınav
Doğum :1972-11-05 (51 yaşında)
Nereli :Burdur

Burç :

Akrep
Meslek :Yönetmen
Sosyal Medya Hesapları
      twitter_logo
osman-sinav
1972 yılında imam olan bir babanın oğlu olarak Burdur'un Düden Köyü'nde dünyaya gelen Osman Sınav, ilkokul ve liseyi Aydın Söke'de yatılı olarak okuduktan sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nin Resim bölümünden mezun olmuş ayrıca aynı üniversitenin Sinema Televizyon Enstitüsü’nde de eğitim görmüştür. Babasını Kuran-i Kerim okumasıyla hatırladığını ifade eden ünlü yönetmenin 4 de kardeşi bulunmaktadır. Kardeşlerinin üçü profesör, biri eczacıdır. 2015 yılında babasını kaybetmiştir.

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra, önce bir ajansta metin yazarlığı sonra başka bir ajansta 4 yıl reklamcılık yapmıştır. Creative ekibinin başında da bulunmuş, sayısız reklam filmiyle kampanyaya imza atmıştır. 27 yaşında ise adını tüm Türkiye'nin duyması sağlayan Sinegraf isimli sinema yapım ve yönetim şirketini kurarak yapımcılığa ve yönetmenliğe yönelmiştir.

1987 yılında "Bir Muharririn Ölümü" isimli dizi ile ilk kez yönetmenlik koltuğuna oturmuş aynı zamanda yapımcılığını da üstlenmiştir. 1994 yılında "Süper Baba", 1998'de "Deli Yürek", 2002'de "Ekmek Teknesi", 2003'te "Kurtlar Vadisi", 2009'da "Sakarya-Fırat" ve 2018 yılında "Sen Anlat Karadeniz" gibi izlenme rekorları kıran ve Türkiye'de iz bırakan dizilerin yönetmenliğini yapmıştır. Bir röportajında, yapımcılığını üstlendiği Pars filmiyle çok yüklü bir para kaybettiğini, "Sakarya-Fırat" dizisinin ise bu ülkeye bir borcu olduğunu ifade etmiştir.

1985 senesinde eşi Tangül Sınav ile dünya evine girmiş bu evliliğinden 2 erkek ve 1 kız çocuğu dünyaya gelmiştir. 2016 yılında ise 31 yıllık evliliğini sonlandırarak eşinden boşanmıştır. Oğlu Yusuf Ömer'de kendisi gibi yönetmendir.

Yine bir röportajında, eskiden sert bir yönetmen olduğunu yıllar içinde daha yumuşak ve uyumlu kimliğe büründüğünü, "Vikingler" dizisini çok sevdiğini, geleneksel bir ailede büyüdüğünü, çocuk yaşlarda yatılı okulda büyümenin kendisini daha dirençli ve mücadeleci hale getirdiğini ve Sinegraf isimli şirketi kurduğunda cebinde sadece 1 maaş kadar para olduğunu belirtmiştir. Bir dönem eşcinselliği ahlaksızlık olarak tanımlaması ile LGBTT örgütlerinin tepkisini çekmiştir.

Osman Sınav Nereli?


Yönetmenlik ve yapımcılık kariyeri boyunca Kenan İmirzalıoğlu gibi sayısız oyuncuyu keşfederek izleyicilere sunan ve Türkiye'deki en başarılı yönetmenlerden biri olarak gösterilen Osman Sınav aslen Burdurlu'dur.
osman-sinav
Osman Sınav
Doğum: 1972-11-05 (51 yaşında)
Nereli: Burdur
Burç: Akrep
Meslek: Yönetmen
Sosyal Medya Hesapları
  twitter_logo  
il_sec
burc_sec


sehir_secŞehir Seç:
burc_secBurç  Seç:
Copyright © 2019 | Sitede yer alan içeriklerin farklı mecrada kullanılması durumunda referans belirtilmesi gerekmektedir. | İletişim: info[at]nereli.org DMCA.com Protection Status