Sezai Temelli kimdir?

sezai-temelli Sezai Temelli
Doğum:1963-07-15 (59 yaşında)
Nereli:Van
Burç:Yengeç
Meslek:Siyasetçi
Sosyal Medya Hesapları
  twitter_logo    facebook_logo  
sezai-temelli
Sezai Temelli
Doğum :1963-07-15 (59 yaşında)
Nereli :Van

Burç :

Yengeç
Meslek :Siyasetçi
Sosyal Medya Hesapları
      twitter_logo      facebook_logo
sezai-temelli
1963 senesinde İstanbul'da dünyaya gelen Sezai Temmeli, 1985 senesinde İstanbul Üniversitesi'nin maliye bölümünden mezun oldu. Mezuniyeti sonrası bir dönem üniversite akademisyenliği görevinde bulundu.

Sezai Temelli, 22 yaşında üniversiteden mezun olduktan sonra doktorasını tamamlayarak araştırma görevlisi olarak çalışma hayatına adım attı. 1986 yılından sonra İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmaya başladı. Aynı dönemde Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nde siyasi çalışmalarda bulundu. 2013 senesinde partisinden ayrılarak Halkların Demokratik Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı. İlk kez 2015 Haziran seçimlerinde HDP İstanbul Milletvekili olarak meclise girdi. Fakat kasım ayında seçimlerin yenilenmesi sonrası ise meclise giremedi. 2016'daki darde girişimi sonrası çıkarılan bir kanun hükmünde kararname ile üniversitedeki görevinden ihraç edildi. 2018 senesinde yapılan genel seçimlerde Van Milletvekili seçilerek 2. kez meclise girdi. Yine aynı sene partinin Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla cezaevine girmesi sonrası yapılan oylama ile partinin yeni genel başkanı seçildi.

Dini inançı


Sezai Temelli ile ilgili eski öğrencilerinin sözlük mecralarından yaptıkları yorumları dikkate aldığımızda, kendisinin Ortodoks bir Marksist çizgide olduğu belirtilen yorumlara rastlanılmıştır.

Sezai Temelli Nereli?


Hakkında sık sık Ermeni olduğu yönünde iddialarda bulunulan fakat bu iddialar karşısında sessizliğini koruyan Sezai Temelli'nin aslen Vanlı olduğu bilinmektedir. Yaptığımız araştırmada aslen Trabzon - Vakfıkebir asıllı tecrit Ermenisi olduğu belirtilen, doğruluğu kanıtlanmamış kullanıcı yorumlarına da rastlanılmıştır.
sezai-temelli
Sezai Temelli
Doğum: 1963-07-15 (59 yaşında)
Nereli: Van
Burç: Yengeç
Meslek: Siyasetçi
Sosyal Medya Hesapları
  twitter_logo    facebook_logo  
il_sec
burc_sec


sehir_secŞehir Seç:
burc_secBurç  Seç:
Copyright © 2019 | Sitede yer alan içeriklerin farklı mecrada kullanılması durumunda referans belirtilmesi gerekmektedir. | İletişim: info[at]nereli.org DMCA.com Protection Status