Yılmaz Erdoğan kimdir?

yilmaz-erdogan Yılmaz Erdoğan
Doğum:1967-11-04 (54 yaşında)
Nereli:Hakkari
Burç:Akrep
Meslek:Yönetmen
Sosyal Medya Hesapları
  instagram_logo    twitter_logo    facebook_logo  
yilmaz-erdogan
Yılmaz Erdoğan
Doğum :1967-11-04 (54 yaşında)
Nereli :Hakkari

Burç :

Akrep
Meslek :Yönetmen
Sosyal Medya Hesapları
instagram_logo      twitter_logo      facebook_logo
yilmaz-erdogan
Eski edebiyat öğretmeni ve kaymakam bir baba ile ev hanımı bir annenin 2. çocuğu olarak Hakkari'de dünyaya gelen Yılmaz Erdoğan, kısa bir süre sonra iyi bir eğitim alabilmek için ailesiyle birlikte Ankara'ya yerleşti. Aydınlıkevler Lisesi'ndeki eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi kazandı. Fakat belli bir süre sonra inşaat mühendisliğinin kendisine uygun bir meslek olmadığını düşünerek okulunu yarıda bıraktı. O dönemdeki politik olayların da etkisiyle insanlara mesaj vermesi gerektiğini hissetti. Bunu yapmak için en uygun mesleklerden olan tiyatroculuğu seçti. Ferhan Şensoy yönetimindeki "Nöbetçi Tiyatro" topluğuna katılmasıyla bu yöndeki ilk önemli adımını attı. Kendisinden 2 yaş büyük "Mustafa" ve 7 yaş küçük "Deniz" isminde 2 kardeşi bulunmaktadır. Mustafa Erdoğan "Anadolu Ateşi" isimli dans topluluğunun kurucuları arasındayken Deniz Erdoğan ise müzisyenlik yapmaktadır.

Annesi Süheyla Erdoğan verdiği bir röportajda, 18 yaşında görücü usulü ile evlendiğini, evlendiği dönemde babasının belediye başkanı olduğunu ve ailenin ilk çocuğu olduğu için evdekilerin kendisine "Dadu" (anne ve babanın taçı) dediğini söylemiştir.

Üniversite eğitimini yarıda bırakarak tiyatro sahnelerinde boy göstermeye başlayan Yılmaz Erdoğan, aynı zamanda yazarlığını da yaptığı dönemin popüler güldürü programı "Olacak O Kadar" ile ilk kez ekranlarda görüldü. 1993 senesinde ise "Bir Demet Tiyatro"da canlandırdığı Mükremin karakteriyle herkes tarafından tanınan kişi haline geldi. Sonraki senelerde, "Vizontele", "Organize İşler", "Kelebeğin Rüyası" ve "Ekşi Elmalar" gibi filmlerde yönetmenlik ve senaristlik yaptı. Özellikle Vizontele filmiyle kariyerindeki en büyük çıkışı yakaladı. Ayrıca projelendirdiği "Çok Güzel Hareketler Bunlar" isimli güldürü programında sunuculuk görevinde de bulundu.

Evlilikleri ve çocukları


Yılmaz Erdoğan, ilk evliliğini 26 yaşındayken, kendisini seri girişimci olarak tanımlayan Sanem Oktar ile gerçekleştirdi. Bu evliliğinden "Berfin" isimli çocuğu dünyaya geldi. 5 yıl süren birlikteliğini 1998 senesinde sonlandırdı. 2006 senesinde 2. evliliğini yaparak kendisi gibi Kürt kökenli oyuncu olan Belçim Bilgin ile hayatını birleştirdi. Fakat evliliği 3 yıl sürdü ve 2009 yılında boşandı. Bu evliliğinden ise "Rodin" isimli bir erkek çocuğu dünyaya geldi.

Yılmaz Erdoğan Nereli?


Kürt - Kafkas karışımı bir aileden gelen oyuncu, yazar ve yönetmen Yılmaz Erdoğan, anne ve baba tarafından aslen Hakkarili'dir. Katıldığı bir söyleşide Kürt kimliğini hiç inkar etmediğini ve kendisini bir demokrat olarak tanımladığını söylemiştir.
Dizileri
Dizi İsmiKarakterYıl
Benim Annem Bir Melek Konuk Oyuncu 2008
Bir Demet Tiyatro Mükremin Çıtır 1997
Yaseminname Taci 1994
Haşlama Taşlama - 1993
Umut Taksi - 1993
Ölümsüz Aşk - 2004
yilmaz-erdogan
Yılmaz Erdoğan
Doğum: 1967-11-04 (54 yaşında)
Nereli: Hakkari
Burç: Akrep
Meslek: Yönetmen
Sosyal Medya Hesapları
  instagram_logo    twitter_logo    facebook_logo  
Yer Aldığı Son Diziler
Benim Annem Bir Melek
Konuk Oyuncu 2008
Bir Demet Tiyatro
Mükremin Çıtır 1997
Yaseminname
Taci 1994
Haşlama Taşlama
- 1993
Umut Taksi
- 1993
Ölümsüz Aşk
- 2004
il_sec
burc_sec


sehir_secŞehir Seç:
burc_secBurç  Seç:
Copyright © 2019 | Sitede yer alan içeriklerin farklı mecrada kullanılması durumunda referans belirtilmesi gerekmektedir. | İletişim: info[at]nereli.org DMCA.com Protection Status